Patrulatere. Arii – teorie, formule și exemple rezolvate
Evaluarea Națională – clasa a VIII-a · Geometrie. Patrulaterul convex și patrulaterele particulare (paralelogram, dreptunghi, romb, pătrat, trapez), cu proprietățile și criteriile de recunoaștere, apoi toate formulele de arie pentru triunghiuri și patrulatere, cu exemple rezolvate în stilul subiectelor de examen.
12.1Patrulaterul convex
Definiție
Patrulaterul \(ABCD\) este convex dacă, pentru fiecare latură, celelalte două vârfuri se află de aceeași parte a dreptei care conține latura. Segmentele \([AC]\) și \([BD]\) sunt diagonalele; la un patrulater convex ele se intersectează în interiorul patrulaterului.
Suma măsurilor unghiurilor unui patrulater convex:
\[m(\sphericalangle A)+m(\sphericalangle B)+m(\sphericalangle C)+m(\sphericalangle D)=360^\circ\]
Perimetrul: \(\mathcal{P}_{ABCD}=AB+BC+CD+DA\)
De ce 360°?
Diagonala \(AC\) împarte patrulaterul în triunghiurile \(ABC\) și \(ACD\); suma unghiurilor fiecăruia este \(180^\circ\), deci în total \(2\cdot180^\circ=360^\circ\).
Exemplul 12.1
Rezolvare
\(m(\sphericalangle A)=2k\), \(m(\sphericalangle B)=3k\), \(m(\sphericalangle C)=4k\), \(m(\sphericalangle D)=6k\). Atunci \(15k=360^\circ\Rightarrow k=24^\circ\), deci cel mai mare unghi are \(6\cdot24^\circ=144^\circ\).
12.2Paralelogramul
Definiție
Paralelogramul este patrulaterul convex care are laturile opuse paralele: \(AB\parallel CD\) și \(AD\parallel BC\).
Proprietățile paralelogramului \(ABCD\) (cu \(AC\cap BD=\{O\}\)):
- laturile opuse sunt congruente: \([AB]\equiv[CD]\), \([AD]\equiv[BC]\);
- unghiurile opuse sunt congruente: \(\sphericalangle A\equiv\sphericalangle C\), \(\sphericalangle B\equiv\sphericalangle D\);
- unghiurile alăturate unei laturi sunt suplementare: \(m(\sphericalangle A)+m(\sphericalangle B)=180^\circ\);
- diagonalele se înjumătățesc (au același mijloc): \(AO=OC\), \(BO=OD\);
- punctul \(O\) este centru de simetrie al paralelogramului.
Perimetrul: \(\mathcal{P}=2(AB+BC)\)Aria: \(\mathcal{A}=AB\cdot DE=b\cdot h\)
Criterii de recunoaștere
Un patrulater convex este paralelogram dacă îndeplinește una dintre condițiile:
- laturile opuse sunt congruente două câte două;
- două laturi opuse sunt paralele și congruente;
- unghiurile opuse sunt congruente două câte două;
- diagonalele au același mijloc.
Exemplul 12.2
Rezolvare
\(m(\sphericalangle C)=m(\sphericalangle A)=70^\circ\) (unghiuri opuse), \(m(\sphericalangle B)=m(\sphericalangle D)=180^\circ-70^\circ=110^\circ\) (unghiuri alăturate suplementare).
\(\mathcal{P}=2(10+6)=32\text{ cm}\).
Exemplul 12.3
Rezolvare
Diagonalele se înjumătățesc: \(AO=\dfrac{AC}{2}=7\text{ cm}\), \(OD=\dfrac{BD}{2}=5\text{ cm}\).
12.3Dreptunghiul
Definiție
Dreptunghiul este paralelogramul care are un unghi drept.
Proprietăți: are toate proprietățile paralelogramului și, în plus:
- toate unghiurile sunt drepte (au \(90^\circ\));
- diagonalele sunt congruente: \(AC=BD\), deci \(OA=OB=OC=OD\);
- vârfurile se află pe cercul de centru \(O\) și rază \(\dfrac{AC}{2}\).
\(\mathcal{P}=2(L+l)\)\(\mathcal{A}=L\cdot l\)\(d=\sqrt{L^2+l^2}\)
Criterii de recunoaștere
- un paralelogram cu un unghi drept este dreptunghi;
- un paralelogram cu diagonalele congruente este dreptunghi;
- un patrulater cu trei unghiuri drepte este dreptunghi.
Exemplul 12.4
Rezolvare
\(\mathcal{P}=2(8+6)=28\text{ cm}\);\(\mathcal{A}=8\cdot6=48\text{ cm}^2\).
În \(\triangle ABC\) dreptunghic în \(B\): \(AC=\sqrt{8^2+6^2}=\sqrt{100}=10\text{ cm}\).
12.4Rombul
Definiție
Rombul este paralelogramul care are două laturi consecutive congruente.
Proprietăți: are toate proprietățile paralelogramului și, în plus:
- toate laturile sunt congruente: \(AB=BC=CD=DA=l\);
- diagonalele sunt perpendiculare: \(AC\perp BD\);
- diagonalele sunt bisectoarele unghiurilor rombului.
\(\mathcal{P}=4l\)\(\mathcal{A}=\dfrac{d_1\cdot d_2}{2}=l\cdot h\)\(l^2=\left(\dfrac{d_1}{2}\right)^2+\left(\dfrac{d_2}{2}\right)^2\)
Criterii de recunoaștere
- un paralelogram cu două laturi consecutive congruente este romb;
- un paralelogram cu diagonalele perpendiculare este romb;
- un paralelogram în care o diagonală este bisectoarea unui unghi este romb;
- un patrulater cu toate laturile congruente este romb.
Exemplul 12.5
Rezolvare
Fie \(AC\cap BD=\{O\}\). Atunci \(AO=8\text{ cm}\), \(BO=6\text{ cm}\) și \(\triangle AOB\) este dreptunghic în \(O\):
\(AB=\sqrt{8^2+6^2}=10\text{ cm}\);\(\mathcal{P}=4\cdot10=40\text{ cm}\);\(\mathcal{A}=\dfrac{16\cdot12}{2}=96\text{ cm}^2\).
Din \(\mathcal{A}=l\cdot h\): \(h=\dfrac{96}{10}=9{,}6\text{ cm}\).
Exemplul 12.6
Rezolvare
\(AB=AD=6\text{ cm}\) și \(m(\sphericalangle BAD)=60^\circ\), deci \(\triangle ABD\) este echilateral, iar \(BD=6\text{ cm}\).
12.5Pătratul
Definiție
Pătratul este dreptunghiul care are două laturi consecutive congruente (echivalent: rombul care are un unghi drept).
Proprietăți: are toate proprietățile dreptunghiului și ale rombului: toate laturile congruente, toate unghiurile drepte, diagonalele congruente, perpendiculare, care se înjumătățesc și sunt bisectoarele unghiurilor.
\(\mathcal{P}=4l\)\(\mathcal{A}=l^2=\dfrac{d^2}{2}\)\(d=l\sqrt{2}\)
Reține
Diagonala împarte pătratul în două triunghiuri dreptunghice isoscele; unghiul dintre diagonală și o latură are \(45^\circ\).
Exemplul 12.7
Rezolvare
\(4l=24\Rightarrow l=6\text{ cm}\);\(\mathcal{A}=6^2=36\text{ cm}^2\);\(d=6\sqrt{2}\text{ cm}\).
Exemplul 12.8
Rezolvare
\(\mathcal{A}=\dfrac{d^2}{2}=\dfrac{64}{2}=32\text{ cm}^2\) (latura este \(l=\dfrac{8}{\sqrt{2}}=4\sqrt{2}\text{ cm}\)).
12.6Trapezul
Definiție
Trapezul este patrulaterul convex care are două laturi paralele (numite baze) și celelalte două laturi neparalele. Distanța dintre baze este înălțimea trapezului.
În trapezul \(ABCD\) cu \(AB\parallel CD\) (\(AB=B\), \(CD=b\), înălțimea \(h\)):
- unghiurile alăturate unei laturi neparalele sunt suplementare: \(m(\sphericalangle A)+m(\sphericalangle D)=180^\circ\), \(m(\sphericalangle B)+m(\sphericalangle C)=180^\circ\);
- linia mijlocie \(MN\) (unește mijloacele laturilor neparalele) este paralelă cu bazele și \(MN=\dfrac{B+b}{2}\);
- segmentul determinat de linia mijlocie pe diagonale: \(PQ=\dfrac{B-b}{2}\).
\[\mathcal{A}_{\text{trapez}}=\dfrac{(B+b)\cdot h}{2}=MN\cdot h\]
Trapezul isoscel
Trapezul cu laturile neparalele congruente se numește isoscel.
- laturile neparalele sunt congruente: \(AD=BC\);
- unghiurile alăturate fiecărei baze sunt congruente: \(\sphericalangle A\equiv\sphericalangle B\), \(\sphericalangle C\equiv\sphericalangle D\);
- diagonalele sunt congruente: \(AC=BD\);
- trapezul isoscel este inscriptibil (vârfurile lui se află pe un cerc);
- dacă \(DE\perp AB\) și \(CF\perp AB\), atunci \(AE=FB=\dfrac{B-b}{2}\) și \(EF=b\).
Trapezul dreptunghic
Trapezul care are o latură neparalelă perpendiculară pe baze se numește dreptunghic; acea latură este chiar înălțimea.
\(m(\sphericalangle A)=m(\sphericalangle D)=90^\circ\), \(AD=h\); cu \(CE\perp AB\): \(AECD\) este dreptunghi, \(CE=AD\), \(EB=B-b\).
Atenție
În trapezul isoscel proiecția unei laturi neparalele pe baza mare este \(\dfrac{B-b}{2}\), iar în trapezul dreptunghic proiecția laturii oblice este \(B-b\). Nu le confunda!
Exemplul 12.9
Rezolvare
Fie \(DE\perp AB\). \(AE=\dfrac{16-6}{2}=5\text{ cm}\); în \(\triangle AED\) dreptunghic: \(DE=\sqrt{13^2-5^2}=\sqrt{144}=12\text{ cm}\).
\(\mathcal{A}=\dfrac{(16+6)\cdot12}{2}=132\text{ cm}^2\);\(MN=\dfrac{16+6}{2}=11\text{ cm}\).
Exemplul 12.10
Rezolvare
Fie \(CE\perp AB\): \(CE=AD=3\text{ cm}\), \(EB=10-6=4\text{ cm}\), deci \(BC=\sqrt{3^2+4^2}=5\text{ cm}\).
\(\mathcal{A}=\dfrac{(10+6)\cdot3}{2}=24\text{ cm}^2\).
Exemplul 12.11
Rezolvare
\(MN=\dfrac{18+10}{2}=14\text{ cm}\);\(PQ=\dfrac{18-10}{2}=4\text{ cm}\).
12.7Aria triunghiului
Notații: \(a=BC\), \(b=AC\), \(c=AB\); \(h_a\) este înălțimea din \(A\); \(p=\dfrac{a+b+c}{2}\) este semiperimetrul.
Formula de bază (baza înmulțită cu înălțimea corespunzătoare):
\[\mathcal{A}=\dfrac{b\cdot h}{2}=\dfrac{a\cdot h_a}{2}=\dfrac{b\cdot h_b}{2}=\dfrac{c\cdot h_c}{2}\]
Triunghi dreptunghic (catetele \(c_1\), \(c_2\), ipotenuza \(i\)):\(\mathcal{A}=\dfrac{c_1\cdot c_2}{2}\),înălțimea pe ipotenuză \(h=\dfrac{c_1\cdot c_2}{i}\)
Triunghi echilateral de latură \(l\):\(\mathcal{A}=\dfrac{l^2\sqrt{3}}{4}\),\(h=\dfrac{l\sqrt{3}}{2}\)
Atenție
Înălțimea trebuie să corespundă bazei alese. În triunghiul obtuzunghic, înălțimile din vârfurile unghiurilor ascuțite cad pe prelungirile laturilor (figura din dreapta).
Cu sinusul unghiului dintre două laturi:
\[\mathcal{A}=\dfrac{AB\cdot AC\cdot\sin A}{2}=\dfrac{b\cdot c\cdot\sin A}{2}=\dfrac{a\cdot c\cdot\sin B}{2}=\dfrac{a\cdot b\cdot\sin C}{2}\]
Formula lui Heron: \[\mathcal{A}=\sqrt{p(p-a)(p-b)(p-c)}\]
Cercul înscris și cercul circumscris
Raza cercului înscris:\(r=\dfrac{\mathcal{A}}{p}\)Raza cercului circumscris:\(R=\dfrac{a\cdot b\cdot c}{4\mathcal{A}}\)
Triunghi dreptunghic:\(R=\dfrac{i}{2}\),\(r=\dfrac{c_1+c_2-i}{2}\)Triunghi echilateral:\(R=\dfrac{l\sqrt{3}}{3}\),\(r=\dfrac{l\sqrt{3}}{6}\)
Proprietăți utile
- Mediana împarte triunghiul în două triunghiuri cu arii egale: \(\mathcal{A}_{ABM}=\mathcal{A}_{AMC}=\dfrac{\mathcal{A}_{ABC}}{2}\).
- Triunghiurile cu aceeași înălțime au ariile proporționale cu bazele: \(\dfrac{\mathcal{A}_{ABD}}{\mathcal{A}_{ADC}}=\dfrac{BD}{DC}\), pentru \(D\in(BC)\).
- Medianele împart triunghiul în 6 triunghiuri cu arii egale.
Exemplul 12.12
Rezolvare
\(\mathcal{A}=\dfrac{6\cdot8}{2}=24\text{ cm}^2\); \(BC=\sqrt{36+64}=10\text{ cm}\), deci \(AD=\dfrac{6\cdot8}{10}=4{,}8\text{ cm}\).
Exemplul 12.13
Rezolvare
\(\mathcal{A}=\dfrac{36\sqrt{3}}{4}=9\sqrt{3}\text{ cm}^2\);\(h=\dfrac{6\sqrt{3}}{2}=3\sqrt{3}\text{ cm}\).
Exemplul 12.14
Rezolvare
\(\mathcal{A}=\dfrac{6\cdot8\cdot\sin30^\circ}{2}=\dfrac{48\cdot\frac{1}{2}}{2}=12\text{ cm}^2\).
Exemplul 12.15
Rezolvare
\(p=\dfrac{13+14+15}{2}=21\);\(\mathcal{A}=\sqrt{21\cdot8\cdot7\cdot6}=\sqrt{7056}=84\text{ cm}^2\).
\(h=\dfrac{2\cdot84}{14}=12\text{ cm}\);\(r=\dfrac{84}{21}=4\text{ cm}\).
12.8Ariile patrulaterelor
| Figura | Aria | Notații |
|---|---|---|
| Paralelogram | \(\mathcal{A}=b\cdot h\) | \(b\) – o latură, \(h\) – înălțimea corespunzătoare; sau \(\mathcal{A}=AB\cdot AD\cdot\sin A\) |
| Dreptunghi | \(\mathcal{A}=L\cdot l\) | \(L\) – lungimea, \(l\) – lățimea |
| Romb | \(\mathcal{A}=\dfrac{d_1\cdot d_2}{2}=l\cdot h\) | \(d_1,d_2\) – diagonalele, \(l\) – latura |
| Pătrat | \(\mathcal{A}=l^2=\dfrac{d^2}{2}\) | \(l\) – latura, \(d\) – diagonala |
| Trapez | \(\mathcal{A}=\dfrac{(B+b)\cdot h}{2}\) | \(B,b\) – bazele, \(h\) – înălțimea |
| Patrulater cu diagonalele perpendiculare | \(\mathcal{A}=\dfrac{d_1\cdot d_2}{2}\) | \(d_1=AC\), \(d_2=BD\), \(AC\perp BD\) |
Metodă
Aria unui patrulater oarecare se obține împărțindu-l printr-o diagonală în două triunghiuri: \(\mathcal{A}_{ABCD}=\mathcal{A}_{ABC}+\mathcal{A}_{ACD}\). Dacă \(AC\perp BD\), înălțimile celor două triunghiuri pe \(AC\) sunt \(BO\) și \(OD\), de unde \(\mathcal{A}=\dfrac{AC\cdot(BO+OD)}{2}=\dfrac{AC\cdot BD}{2}\).
Unități de măsură
Aria se exprimă în unități pătrate: \(1\text{ m}^2=100\text{ dm}^2=10\,000\text{ cm}^2\); \(1\text{ ha}=10\,000\text{ m}^2\); \(1\text{ ar}=100\text{ m}^2\).
Exemplul 12.16
Rezolvare
Fie \(DE\perp AB\). În \(\triangle ADE\) dreptunghic, cateta \(DE\) se opune unghiului de \(30^\circ\), deci \(DE=\dfrac{AD}{2}=4\text{ cm}\).
\(\mathcal{A}=AB\cdot DE=12\cdot4=48\text{ cm}^2\).
Exemplul 12.17
Rezolvare
\(\mathcal{A}=250\cdot80=20\,000\text{ m}^2=2\text{ ha}\).
Rescris și completat după Breviar teoretic cu exemple concrete pentru Evaluarea Națională, prof. Ignătescu Viorel Ovidiu (Revista Mateinfo.ro, 2010).